Bitcoin Fork Nedir?

Bitcoin Fork nedir? sorusu son zamanlarda yatırımcılar tarafından oldukça sık şekilde sorulan ve araştırılan bir sorudur. Bitcoin Fork, son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Bitcoin kripto para biriminin sahipleri tarafından yapılan blok zincir ağının yavaşlaması sonucu bu ağa bir alternatif olacak şekilde daha hızlı çalışmasını sağlayan bir oluşumdur. Bu sayede yatırımcı kişiler daha hızlı ve güvenli bir şekilde yatırım yapma fırsatına sahip olmaktadırlar.

Bitcoin Fork, orijinal üründen ödün vermeden aynı platform içinde farklı bir geliştirme yapısının denenmesine izin veren bir hizmet türüdür. Bu sayede kişiler işlemlerini daha hızlı ve daha güvenli şekilde yaparak daha kolay bir şekilde kâr edebilirler.

Temel olarak 2 ana tip Bitcoin Fork yani çatal uygulamasından söz etmek mümkündür. Bunlar kısaca aşağıdaki gibidir:

  • Soft Fork
  • Hard Fork

Soft Fork Nedir?

Soft Fork para biriminin değer değişiminden daha çok Bitcoin protokolünde meydana gelen değişimleri içeren bir hizmet türüdür. En temel özelliği ise bu Fork hizmetinin geriye uyumlu şekilde tasarlanmış olmasıdır. Yani bu hizmet türünde blok zincir ağı üzerinde küçük değişiklikler yapılabilir. Bu sayede yeni protokoller ve işlemler sistemdeki hem eski hem de yeni nodlar tarafından tanınabilir.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork Bitcoin’in orijinal halinden tamamen farklı ve bağımsız olarak oluşturulmuş olan yeni hizmet sürümleridir. Bu işlemden sonra Bitcoin ile yeni tip kripto para arasında herhangi bir işlem gerçekleştirilemez. Her ikisi de birbirinden tamamen farklıdır ve yapılan değişiklikler de kalıcı haldedir.

Forklardan Nasıl Faydalanılır?

Forklardan faydalanmak için farklı yollar bulunmaktadır. İlk olarak Bitcoin Fork işlemlerinden biri olan Soft Fork işleminden faydalanmak gereklidir. Bu işlem sayesinde yatırımcılar sahip oldukları kripto para birimlerini daha güçlü hale getirebilir. Bu sayede daha hızlı ve daha güvenli işlem yapılma şansı ortaya çıkar. Bu durum da kullanıcılar arasında ciddi bir avantaj yaratır. Kripto para borsasında fiyat değişimleri anlık olarak değiştiği için kişilerin bazı minimal anlarda yüksek miktarlarda kâr etmesi mümkündür. Soft Fork işlemi sayesinde Bitcoin sahibi olan kişiler kripto para birimlerini değiştirmeden yine Bitcoin üzerinden güvenle hızlı işlem yapabilirler. Bu sayede de daha çok kâr elde ederler.

Bir diğer şekilde faydalanmak için de airdrop işlemi yapılır. Bu işlem sayesinde mevcut Bitcoin üzerinden yapılacak olan Hard Fork işlemi sayesinde yeni bir kripto para birimi oluşturulur. Bu sayede yatırımcı kişiler ücretsiz para alabilirler. Örnek vermek gerekir ise, Bitcoin sahibi olan herkes Bitcoin Cash piyasaya çıktığı zaman sahip olunan Bitcoin sayısına eşit miktarda Bitcoin Cash parası sahibi olmuştur.

Fork Dezavantajları Nelerdir?

Fork dezavantajları arasında ilk olarak madenciler ile geliştiriciler arasında meydana gelen tartışmalar yer almaktadır. Genellikle olumlu sonuçlar veren fork işlemleri kripto para madenciliği yapan kişiler ile kripto para geliştiricileri arasında çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Bu durumun yanı sıra geliştirici kişiler Hard Fork işlemi ile ortaya çıkan yeni kripto para biriminin isminin çalıntı olduğunu düşünmektedirler. Bu durum da marka değeri açısından iki tarafa zarar vermektedir.

Fork İşlemlerinin Gerçekleşme Nedenleri

Fork işlemlerinin olmasının nedenleri ilk olarak hız ve güvenlik protokolleridir. Bu sayede kişiler daha hızlı ve daha güvenli işlem yapabilirler ve yatırımlarının karşılıklarını anında alabilirler. Aynı zamanda bu işlemler sayesinde topluluklar arasındaki anlaşmazlıklar da çözülebilir. Bu sayede güven ve huzur ortamı aynı anda yaratılmış olur. Bitcoin Fork işleminin sonuçları yüksek oranda kullanıcı ve geliştirici kişilerin yararına olmaktadır.

Bu yazımızda sizler için Bitcoin Fork hakkında bilgiler verdik. Kripto Coin Haberi ve daha fazlası için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar.

5/5 - (5 Oy)
Yorum yapın

sdbitcoin.org, kripto coin piyasasındaki önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmaktadır. Kripto coin haberlerini anında öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayınız.