Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda oldukça popüler olan kripto para borsası geçen her zamanda insanların kafasında farklı sorular bırakıyor. Bu soruların çoğu Bitcoin madenciliği hakkında genellikle oluyor. Bu yazımızla birlikte size Bitcoin madenciliği hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Bu bilgiler sayesinde aklınızda kalan çoğu soruya cevap vermiş olacağız. Bu sorular genellikle Bitcoin nedir, Madencilik nedir, Madencilikte donanım nasıl seçilir, Madencilik kârlılığı, Bitcoin madencilik kârlı mıdır, madencilik havuzu nedir, Bitcoin madenciliği nasıl yapılır, gibi vb. konulardaki sorularınızı aşağıda başlıklar hâlinde cevaplarını sizlere sunduk.

Bitcoin Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse Bitcoin 2008 yılında ilk defa duyurulan 2009 yılında ise piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Sanılanın aksine diğer para birimlerinden bazı farklar hariç genellikle benzer özelliklere sahiptir. Bitcoin’in diğer para birimlerinden farkı dijital bir para olmasıdır. En büyük farklarından biri ise Bitcoin hiçbir kurum ve kişilere bağlı denetimi yoktur.

Madencilik Nedir?

Madenciliği sizlere kolayca anlayabileceğiniz bir şekilde açıklamamız gerekirse madencilik Bitcoin ile yapılan isleri Bitcoin halka açık olan defteri Blockchain’e yapılan işlemleri kayıt etmeyi sağlar. Bu Bitcoin’in açık defteri Blockchain yapılan işlemleri kayıt altında tutmaya ve kullanıcıların herhangi bir şekilde sorumunda kişiler tarafından kontrol edilebilir.

Madenciler yapılan işleri hem onaylayıp hem de yapılan işlemleri yasal olup olmadığı hakkında incelemelere katılır.

Yeni oluşturulmuş bloklar mühürlenir. Madenciler bunun karşılığında ücrete tabi tutulur.

Yeni jetonların ortaya çıkması değerli elementlerin madenler sayesinde gün yüzüne çıkmasına benzediği için bu işe “madencilik “ deniliyor.

Madencilikte Donanım Nasıl Seçilir?

Hash Oranı/Değeri

Madencilikte doğru donanıma yatırım yapmak bu iş için oldukça önemli bir nokta sayılıyor. Bu donanıma yatırım yapmadan önce bazı kriterleri iyice değerlendirip buna göre yatırımınızı yapmalısınız. Bu kriterlerden birincisi Hash Oranı/Değeri gelmektedir. Buna insanlar tarafından karma hızı da denilir. Buna göre karma hızınız ne kadar yüksek ise o kadar değerli ödül toplamanızı hızlandırır.

Karma oranlarına bakacak olursak saniyede (MH/s), saniyede (GH/s) ve saniyede (TH/s) olarak ölçümleri bu şekilde yapılır. Sadece Bitcoin madenciliği yapmak için donanımlarda karma oranına bakacak olursak karma oranı 336 MH/s ile 14.000.000 MH/s arasında ortalama bir değere genellikle sahiptir.

Enerji Tüketimi

Önceki başlıkta sizlere donanımın önemini sizlere belirttik. Simdi ise bu donanımı çalıştıracak olan enerji yani elektriği konu alacağız. Donanımın hızını artırmak sizin ödül toplama işlemlerinizi hızlandırdığı söyledik. Peki, bu donanımı çalıştıracak olan elektrik enerjisini nasıl kullanmalıyız.

Donanımı çalıştırmak için oldukça yüksek enerjiler gerekmektedir. Donanım ile topladığınız ödülleri eminiz elektrik faturasına vermek istemesiniz. Bunun için çevrimiçi bir elektrik fiyatı hesaplayıcısı kullanarak buna göre harcamaları yapabilirsiniz.

İşlemci

Bir dönem Bitcoin madenciliği için gereken tek şey sadece bilgisayarınız işlemcisiydi. Sonrasında ise madenciler ağı daha fazlası güvence içine almak için ve daha çok ödüller toplamak için bazı yeniliklere imza attılar. Nu sebeple artık işlemciyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapmanız oldukça zor hatta imkânsız gibi görünüyor.

Ekran Kartları

Önceki başlıkta anlattığımız işlemciler gibi bu grafik kartlarında aynı kaderi yaşıyor. Sadece madencilik için yapılan donanımlar sebebiyle bu iş artık eskisine nazaran oldukça zor görünüyor. Eğer ücretsiz bir elektriğe erişiminiz olsa dahi sizin yapacağınız bu kuleleri yapacağınız yatırımlar sonucundan aldığınız kazancı karşılamayacaktır.

ASIC

ASIC Bitcoin hedefine karşılık hazırlanmış bir mikroçiptir. ASIC sizin birçok işinize büyük bir kolaylık sağlar. Çünkü ASIC sizin hem elektrik tüketiminizi azaltarak bir nevi maliyetinizi azaltır bir yandan da yapacağımız islerde 100 kat daha hızlı işlemler yapmanızı yardımcı olur.

Bazı kişiler tarafından ASIC oldukça gelişmiş yani son teknoloji bir ürün olaraktan görülüyor. Çünkü yakın gelecekte henüz yerini alacak bir ürün şaşırtıcı Bir şekilde görülmüyor. Bu ürünün tek bir iş için tasarlandığı için bu ürünün fiyatı oldukça yüksek ancak hızları oldukça iyidir.

Madencilik Karlılığı

Yukarıda yazdığımız gibi bu sistemler oldukça kapsamlı ve fiyatlar açısından pahalı olanı olduğu icin mecbur insanları bu konudaki yatırım yapmaları doğrultusunda bazı şüphelere düşürüyor. Bu şüphelerin başında abu kadar yatırım yapmaya rağmen bu yatırımlar nasıl ve ne zaman karşılık vereceğini insanlar tarafından merak ediliyor.

BTC Madenciliği Kar Hesaplayıcısı gibi birçok sistem üzerinde sizlerde yatırımlarınızı girerek oldukça kolay bir şekilde kâr marjınızı hesaplayabilirsiniz.

Madencilik Havuzu Nedir?

Sizlerde eğer bu işe girdiyseniz bu yola tek başınıza mı yoksa şirketler ile mi devam edeceğinizi seçerek karar vermeniz gerekiyor. Tek veya havuza katılma seçenekleri sizin düşüncelerinize kalmış bir durumdur.

Havuzda katılmanız sizin ödül almanızı artıracaktır. Bir nevi sizin sabit bir gelir akışı sahip olmanız anlamına gelir.

Bitcoin Madenciliği Kârlı Mıdır?

Bitcoin’in her geçen gün artan fiyatları bedeniyle pek çok şirketi ve yatırımcıyı cezbederek bu işin içerisine sürüklüyor. Dışarıdan oldukça kârlı olarak görülen bu iş pek çok kişi tarafından bir yatırım aracı veyahut bir ek gelir kaynağı olaraktan görülüyor.

Bu işe gerçekçi olarak bakacak olur isek bu iş yapması herkes için mümkün bir şekilde görülüyor. Ancak bu işe giren ve bu işten para kazanabileceğini düşünen insanlar için güçlü bir yatırım araçlarına ihtiyacı bulunuyor. Bunun için bu işte güçlü ve yetkin makinelere sahip kişiler ve bu işlerde yetkin insanlar tarafından bir kazanç sağlanabiliyor. Sizlere tavsiyemiz ilk önce büyük maden çiftlikleri ile bu işe başlamanız olabilir. Çünkü eğer ucuz yollu bir elektriğe sahip değilseniz bütün kazancınızı bu tip giderler vermek elbette ki sizler için oldukça üzücü bir durum olur. Çünkü bu işe herhangi bir şekil yatırımlarınızı yaptınız ve bunun karşılığını alamamak sizleri oldukça olumsuz yönde etkiler.

Bu yazımızda sizler için Bitcoin Madenciliği hakkında bilgiler verdik. Kripto Coin Haberi ve daha fazlası için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar.

5/5 - (4 Oy)
Yorum yapın

sdbitcoin.org, kripto coin piyasasındaki önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmaktadır. Kripto coin haberlerini anında öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayınız.