Devamsızlık Dilekçesi Örneği

Devamsızlık dilekçesi 2023 örneklerini kullanarak yapmış olduğunuz devamsızlıkların özürlü sayılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda devamsızlık dilekçesi, ispat ve usul açısından bir gerekliliktir. Şöyle ki; resmi kurumların tümüne yapılacak başvurular usulen dilekçe ile yapılmaktadır. Okullar da MEB’e bağlı kurumlar olduğundan tüm başvuruları dilekçe usulüyle almaktadır. Gerek devamsızlık gerekse diğer taleplerin tümü bu şekilde olmak zorundadır.

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Devamsızlık sildirme dilekçesi, öğrencilere tanınan devamsızlık haklarının yıllara göre azalmasıyla gündeme gelmiştir. Öğrencilerin her ne sebeple olursa olsun devamsızlık yapmaları, sınıfta kalmalarına ve örgün eğitim hayatlarının çıkmaza girmesine neden olmaktadır. Ancak velileri tarafından yazılan ve mazeretin bildirildiği devamsızlık dilekçesi sayesinde o gün yapılan devamsızlık silinecektir. Diğer bir anlatımla devamsızlık sildirme dilekçesi, toplam devamsızlığa doğrudan etki sağlayacaktır.

Devamsızlık sildirme dilekçesi, veli tarafından okul yönetimine doğrudan yazılmaktadır. Dilekçe içerisinde duru ve akıcı bir dil kullanılmalı ve şu hususların tümüne yer verilmelidir:

  • Devamsızlığın silinme gerekçesi
  • Gerekçenin delillendirilmesi (Sağlık raporu vb.)

Bu hususlar tamamlandığı takdirde kaleme alınan dilekçe elden okul yönetimine teslim edilmelidir. Yönetimden kast edilen müdür yardımcılarıdır. Ancak unutmamak gerekir ki devamsızlık sildirme dilekçesi, okul müdürlüğüne ithafen yazılmalıdır. 

Lisede Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Lisede devamsızlık sildirme, üniversite sınavına hazırlanan son sınıf öğrencileri açısından hayati öneme sahiptir. Zira örgün eğitimin yoğun müfredatı, öğrencilerin ders çalışmasını kısıtlamakta ve rakiplerinin gerisine düşmelerine neden olmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar bu durum kurul raporu sayesinde ortadan kaldırılıyor olsa da artık maalesef bu mümkün değil. Bu sebeple de lisede devamsızlık sildirme işlemi kurul raporu ya da farklı bir yöntemle değil de devamsızlık dilekçesi ile yapılmaktadır. Lise toplam devamsızlık süreleri de raporlu ve raporsuz olarak aşağıda tablo halinde eklenmiştir.

Özürlü Devamsızlık (Mazeretli)🟢 20 Gün
Özürsüz Devamsızlık (Mazeretsiz)🟢 10 Gün

Okul Devamsızlık Dilekçesi

Okul devamsızlık dilekçesi, tıpkı lisede devamsızlık sildirmek isteyen velilerin yazdıkları gibi hazırlanmaktadır. Gerekçe kısmı ve bu gerekçenin delillendirilmesi birincil şarttır. Devamsızlık dilekçe örneğinde usuli olarak bulunması gereken birtakım bilgiler ise şunlardır:

  • Başlık,
  • Öğrenci adı,
  • Öğrencinin sınıfı ve numarası,
  • Öğrenci TC kimlik numarası,
  • Veli bilgileri,
  • Mazeret nedeni,
  • Hangi günlerde devamsızlık yaptığı,
  • Dilekçenin yazıldığı tarih.

Ortaokul toplam devamsızlık süreleri de raporlu ve raporsuz olarak aşağıda tablo halinde eklenmiştir.

Toplam Devamsızlık Süresi🟢 20 Gün

Devamsızlık Dilekçe Örneği 2023

Aşağıda sizler için hazırladığımız devamsızlık dilekçe örneğini kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken somut gerekçenizi dilekçeye eklemek ve bunu delillendirmek olacaktır. Ancak bazı hallerde yalnızca velinin devamsızlık sildirme izin kağıdını imzalaması da yeterli olacaktır. Bunu teyit etmek için okul yönetimi ile konuşmanız gerekecektir.

Mazeretli Devamsızlık İzin Dilekçesi

Okulunuz 10/A sınıfında eğitim görmekte olan 11111111111 TC Kimlik, 444 okul numaralı kızım Ayşe K., ../../..23 - ../../..23 tarihleri arasında bilgim dahilinde ................ sebebinden dolayı okula gelememiştir. Bu süreler içerisinde izinli sayılmasını talep ederim.
sayılmasını rica eder bilgilerinize sunarım. ../../..23

İsim Soyisim (İmza)

Devamsızlık Dilekçe Örneği İndir : Tıkla

Veli İzin Dilekçesi Devamsızlık

Veli izin dilekçesi devamsızlık için gereklidir. Sağlık raporu veya belge ile ispatlanan devamsızlık halleri dışında kalan devamsızlıklar için veli izin dilekçesi devamsızlık sayısının azaltılmasına etki etmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki devamsızlık toplam sayısı yine de azalacaktır. Bu sebeple devamsızlık yapmamaya özen göstererek bu haklarınızı yıl sonuna saklamalısınız.

Bu yazımızda sizler için Devamsızlık Dilekçesi Örneği hakkında bilgilere değindik. Kripto Coin Haberi ve daha fazlası için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

5/5 - (17 Oy)
Yorum yapın

sdbitcoin.org, kripto coin piyasasındaki önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmaktadır. Kripto coin haberlerini anında öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayınız.