Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Yazımızda sizlere; ertesi gün hapı kullananların yorumlarından yola çıkarak hapın çeşitlerine, kullanımına, yan etkilerine ve fiyatına değineceğiz. Aklınıza takılan soruları ise yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede sizlere daha çok yardımcı olabiliriz.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrası gebeliği önlemek için kullanılan acil bir kontraseptiftir. Ertesi gün hapları, genellikle gebeliği önlemek için kullanılan diğer yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda veya korunmasız cinsel ilişki sonrasında kullanılır. Ertesi gün hapları, progestin veya progestin ve östrojen içeren hormonlar içerir. Bu hormonlar, yumurtlamayı önleyerek veya sperm hareketliliğini azaltarak gebeliği önlerler. Ertesi gün hapları, birçok ülkede reçetesiz olarak satılmaktadır. Ancak, bazı ülkelerde bir reçete gerektirebilir veya tamamen yasaklanmış olabilir.

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde alındığında en etkilidir. Ancak, bazı haplar 120 saat (5 gün) içinde alınabilir. Ertesi gün hapı kullanımı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemez ve bu nedenle korunmasız cinsel ilişki sonrasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yaptırmak önemlidir. Ertesi gün haplarının kullanımı bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler arasında bulantı, baş dönmesi, karın ağrısı, baş ağrısı, kusma ve adet düzensizlikleri yer alır. Bazı kadınlar, adet kanamaları daha ağır veya daha hafif olabilir ve adet döngüsüne ilişkin diğer değişiklikler yaşayabilirler.

Bu makalemizi de inceleyebilirsiniz: Dideral Kullananlar Yorumları

Güncel Ertesi Gün Hapı İsimleri

Dünya genelinde birçok farklı ertesi gün hapı bulunmaktadır. Bu haplar, genellikle progestin veya progestin ve östrojen içeren hormonlar içerir. İşte bazı güncel ertesi gün hapı isimleri:

 • Plan B One-Step: Plan B One-Step, levonorgestrel adlı bir progestin içerir. Bu hap, korunmasız cinsel ilişki sonrası 72 saat içinde alınabilir.
 • Take Action: Take Action, levonorgestrel içeren bir başka ertesi gün hapıdır. Bu hap, korunmasız cinsel ilişki sonrası 72 saat içinde alınabilir.
 • My Way: My Way, levonorgestrel içeren bir başka ertesi gün hapıdır. Bu hap, korunmasız cinsel ilişki sonrası 72 saat içinde alınabilir.
 • Aftera: Aftera, levonorgestrel içeren bir başka ertesi gün hapıdır. Bu hap, korunmasız cinsel ilişki sonrası 72 saat içinde alınabilir.
 • Next Choice One Dose: Next Choice One Dose, levonorgestrel içeren bir başka ertesi gün hapıdır. Bu hap, korunmasız cinsel ilişki sonrası 72 saat içinde alınabilir.
 • Ella: Ella, ulipristal asetat adlı bir ilaç içeren bir ertesi gün hapıdır. Bu hap, korunmasız cinsel ilişki sonrası 120 saat içinde alınabilir.

Ertesi Gün Hapı Fiyatları 2023

Ertesi gün hapı fiyatları 2023 yılında diğer her şey gibi zamlanmıştır. Sizler için oluşturduğumuz tabloda en güncel fiyat listesini bulabilirsiniz. Fiyatı tatmin eden hapı, aşağıda bulunan ertesi gün hapı kullananların yorumları başlığından daha detaylı inceledikten sonra satın alabilirsiniz.

Ertesi Gün HapıFiyatı
Ella 30 mg 1 tablet314 TL✔️
Ertes72 1,5 mg 1 tablet265 TL✔️
Norlevo 1,5 mg 1 tablet265 TL✔️
Postpill One 1,5 mg 1 tablet265 TL✔️

Ertesi Gün Haplarının Zararları Nelerdir?

Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişki sonrası gebeliği önlemek için kullanılan acil bir kontraseptiftir. Ancak, bu hapların kullanımı bazı zararları da beraberinde getirebilir. İşte ertesi gün haplarının bazı zararları:

 1. Mide Bulantısı ve Kusma: Bu durum, hapın içindeki hormonların midenizi etkilemesinden kaynaklanabilir.
 2. Baş Ağrısı: Baş ağrısı gibi baş ağrısı gibi hafif yan etkilere neden olabilir.
 3. Adet Döngüsünde Değişiklikler: Adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir. Bazı kadınlar, adet kanamalarının daha ağır veya daha hafif olduğunu veya adet döngülerinin daha uzun veya daha kısa olduğunu bildirir.
 4. Karın Ağrısı: Karın ağrısı gibi karın bölgesinde rahatsızlık hissi gibi diğer hafif yan etkilere de neden olabilir.
 5. Hormon Dengesizliği: Vücuttaki hormon dengesini etkileyebilir. Uzun süreli kullanım, adet döngüsünde düzensizliklere neden olabilir ve bazı durumlarda kısırlığa bile yol açabilir.

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Aşağıda, birçok farklı platformdan derlediğimiz ertesi gün hapı kullananların yorumlarını bulabilirsiniz. Kullanan kişilerin öneri ve şikayetlerini okuyarak bir görüş sahibi olabilirsiniz. Ertesi gün hapı kullananların yorumlarına geçecek olursak;

 • Ayşe: “Kullandıktan birkaç gün sonra hafif kanama haricinde herhangi bir yan etkisi olmadı.”
 • Handan: “2 defa norlevo kullandım. Adet düzenini bozuyor ve kanamaya neden oluyor. Hem de çok…”
 • Selda: “Burada ertesi gün hapı kullananların yorumlarını okuyup kullandım fakat yine de temkinli olmak lazım.”
 • Arzu: “Uzun süreli kullanınca hiçbir etkisi olmuyor. Dikkatli kullanmakta yarar var.”

Ertesi gün hapı kullananların yorumları yukarıdaki gibi nispeten açıklayıcıydı. Sizler de kullanmadan önce farklı platformlar üzerinden detaylı incelemesini okuyabilir ve daha sonra kullanabilirsiniz. 

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda ertesi gün hapı kullananların yorumları sonrasında tatmin olmayan kullanıcılarımızın sorduğu soruları bulabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Kaç Günde Vücuttan Atılır?

Bu hapların vücuttan atılım süresi, kullanılan ilaca ve bireysel metabolizma hızına göre değişebilir. Ancak, genellikle hapın aktif bileşenleri 2-3 gün içinde vücuttan tamamen atılır.

Levonorgestrel içeren ertesi gün hapları, genellikle 24-36 saat içinde en yüksek seviyeye ulaşır ve 72 saat sonra etkileri azalmaya başlar. 120 saat içinde alınan ella gibi diğer ertesi gün hapları, biraz daha uzun sürede etkisini kaybedebilir.

Hangi Ertesi Gün Hapını Almalıyım?

En popüler haplar açık ara Ertes ve Ella’dır. Ancak farklı metobolizmalara göre hap çeşitleri değişmektedir. Bunun için eczaneye danışmalı ve ona göre satın almalısınız.

Bu yazımızda sizler için Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları hakkında bilgilere değindik. Kripto Coin Haberi ve daha fazlası için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

5/5 - (20 Oy)
Yorum yapın

sdbitcoin.org, kripto coin piyasasındaki önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmaktadır. Kripto coin haberlerini anında öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayınız.