İnfaz Koruma Memuru – Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan nasıl olunur? Devlet memurluğu son yıllarda özellikle özel sektörlerde yaşanan çalkantılı dönemlerden sonra daha cazip olmaya başladı. Vatandaşlar, kamu personeli olmak için devletin her kurumundaki personel alımlarını değerlendirmek istiyor. En çok merak edilenlerden bir tanesi de gardiyan nasıl olunur? sorusu.

Adalet bakanlığına bağlı İnfaz ve Koruma memurlarının halk arasında bilinen adı gardiyandır. En çok tercih edilmesinin başlıca sebebi son 10 yıl devamlı olarak her yıl personel alımı yapılmasıdır. 2015 yılından beri toplamda 27.000 Gardiyan alımı yapılmıştır. Bu yıl farklı dönemlerde açılacak ilanlarla beraber 5.500 yeni alım yapılacaktır. Gardiyan olduktan sonra ise birtakım hak ve yükümlülükler de gelmektedir. Bunlar özetle şu şekildedir:

 • İnfaz ve koruma memurları açık ve kapalı cezaevleri olmak üzere iki farklı yerlerde görev alabilirler.
 • Çalıştıkları cezaevlerindeki yoğunluğa göre çalışma sistemleri vardiyalı olarak değişmektedir. Bir grup memur, cumartesi ve pazar günleri çalışırken diğer grup hafta içi iki gün tatil yapmaktadır.
 • Bazı kamu personelleri gibi zorunlu görev hizmetleri bulunmamaktadır.
 • Kendi istekleri dahilinde farklı il veya ilçeye tayin isteme hakları vardır.

Gardiyan Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Gardiyan nasıl olunur? sorusunun cevabı aslında birkaç şartın gerçekleşmesine bağlıdır. Bu maddeleri aşağıda liste olarak gardiyan olmak isteyen okurlarımız için sıraladık. Her alımda o günün şartlarına göre farklı nitelikte adaylar istenebiliyor. Genel olarak her yıl istenen şartları aşağıda liste halinde sıraladık.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. maddesinde belirtilen kanun maddelerini taşımak.
 • En az lise mezunu olarak, KPSS sınavından 70 ve üstü puan almak
 • Erkek adaylarda minimum 1.70 cm, kadın adaylarda ise minimum 1.60 cm boyunda olmak.
 • Güvenlik soruşturmasından olumlu bir şekilde geçmek. 6 ay ve üstü ceza alanlar ve 1 yıl alınan cezayı para cezasına çevirenler güvenlik soruşturmasından geçememektedir.
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak
 • Minimum 30 yaşında olmak

Gardiyanlık Başvurusu

Yukarıda listelemiş olduğumuz şartlara uygun olduğunuzu düşünüyor ve memurluğa başvurmak istiyorsanız Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü sitesini takip edebilirsiniz. Buraya tıklayarak “Bakanlık duyuruları” sayfasına ulaşabilir ve gardiyanlık alımlarının açıldığı dönemleri takip edebilirsiniz. Bu şekilde de gardiyan nasıl olunur? Sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Zira Adalet Bakanlığının her yıl yayınladığı yönergeler detaylı bir şekilde vatandaşları bilgilendirmektedir.

Yapılan duyurularda, başvuruların hangi adliyelerde ve ne zaman yapılacağını dair bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda yine başvuru duyurusunda istenilen evraklarla beraber mülakata gidebilirsiniz. Gideceğiniz adliyede sizleri bir komisyon karşılayacaktır. Giyim ve kuşamınıza, saç ve sakal traşınıza dikkat etmelisiniz. Kendinizden emin bir şekilde sorulan sorulara cevap vermelisiniz. Özetle gardiyan nasıl olunur? sorunuzun yanıtı bu şekildedir.

Gardiyanlık Sözlü Mülakatı ve Soruları

Gardiyanlık mülakat soruları, nasıl gardiyan olunur? şeklinde araştırma yapan kişilerin, tabiri yerindeyse korkulu rüyasıdır. Mülakatta sorulan sorular, başvuran personelin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Eğer başvuran sayısı çok ise, daha çok eleyici kritik sorularla karşılaşabilirsiniz. Mülakata gitmeden önce mahkemelerde kullanılan tabirlerle alakalı çalışmalar yapmanızı öneririz. Genel kültürle alakalı sorular bu paralelde sorulmaktadır. Bunun dışında Atatürk ilke ve inkılaplarıyla alakalı sorularda sorulabilir. KPSS sınavından aşina olduğunuz konular olacağı için ekstrem bir şekilde zorlamayacaktır. Sorulan sorulara sözlü bir şekilde cevap vereceksiniz. Emin olmadığınız bir konuda bilgisiz bir şekilde yorum yapmaktan kaçının.

Mülakat sınavını başarıyla geçmeniz durumunda, kurum tarafından size tavsiye edilen bir devlet hastanesinden kurul sağlık raporu almanız istenir. Bu aşamada da sorun yaşamayan adaylar tekrar bir güvenlik soruşturmasından geçtikten sonra göreve başlarlar. Göreve başlayana kadar geçen bu zorlu süreç ise sona erecek, gardiyan nasıl olunur? sorusu ise raflara kalkacaktır.

Gardiyanlık Mülakat Sorularını İndirmek için tıklayın!

Gardiyan Nasıl Olunur? – Sık Sorulan Sorular

gardiyan nasıl olunur? sorusu ile yola çıkan vatandaşlar, gardiyanlık mesleğinin şartlarını da merak etmekte ve bu doğrultuda farklı araştırmalar yapmaktadır. Sizler için gardiyanlık mesleği hakkında bir araştırma yaparak bulduğumuz yanıtları aşağıda paylaştık.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar ?

Gardiyan maaşları eş ve çocuk durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bekar olması durumunda farklı, çocuklu olması durumunda farklı, eşinin çalışmadığı durumlarda farklı maaşlar alınmaktadır. Minimum gardiyan maaşı 3930 TL’dir.

Gardiyanlar Görevde Yükselebilir mi ?

Memurların görevde yükselmeleri için her sene belirli dönemlerde bir adet sınav yapılmaktadır. Bu sınav sonuçlarına ve belirli koşullara göre infaz ve koruma baş memuru, şef, sayman ve idare memuru olma imkanı bulunmaktadır.

Uzman Çavuşlar Nasıl Gardiyan Olur ?

29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan kararnameyle birlikte, 20.10.2016 tarihinden önce kendi istekleriyle istifa eden Uzman Çavuşlar gardiyanlığa hak kazanacaklar. Aktif olarak görev yapan uzman çavuşlar için gardiyanlığa geçiş söz konusu değildir. Devlet belirli dönemlerde belirli tarih aralıkları vererek uzman çavuşlara gardiyan olma olanağı sağlamaktadır. İlerleyen yıllarda yakın dönemde istifa eden uzman çavuşlar içinde İnfaz ve Koruma memuru imkanı sağlanabilir.

Açık cezaevi tercihi yapılabilir mi ?

İlk başvuru dönemlerinde açık cezaevlerine başvuru yapılabilir. Eğer göreve kapalı cezaevlerinde başlanmışsa, sonradan konu içerisinde belirttiğimiz gibi istenilen şekilde tayin istenilebilir.

Bu yazımızda sizler için Gardiyan Nasıl Olunur? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Kripto Coin Haberi ve daha fazlası için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlgilenebileceğiniz diğer başlıklar.

5/5 - (7 Oy)
Yorum yapın

sdbitcoin.org, kripto coin piyasasındaki önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmaktadır. Kripto coin haberlerini anında öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayınız.