Harddiskten Ses Gelmesi Sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

Harddiskten ses gelmesi sorunu birçok bilgisayar kullanıcısının belirli dönemlerde problemi olmuştur. Hemen hemen her bilgisayarın bir harddiske sahip olduğu hesaba katılırsa bu durum, bir sorundan çok olağan bir şeydir. Harddiskten ses gelmesinin birçok nedeni olacağı gibi yalnızca kullanıma bağlı yıpranmadan da kaynaklanabilmektedir. Bu yazımızda sorunu detaylı olarak ele alacağız.

Harddiskten Ses Gelmesinin Nedenleri

Harddiskten ses gelmesinin nedenleri arasında, çoğunlukla fiziksel problemler bulunmaktadır. Bu nedenle harddiskte tık tık sesine benzer bir ses duyduğunuz durumda öncelikle diskinizde, fiziki bir sorunun olabileceğiniz düşünmeli ve buna göre aksiyon almalısınız. 

Harddiskten ses gelmesine neden olan fiziki sorunu, profesyonel bir destek almak yerine kendiniz çözmeye kalkarsanız daha büyük zararlar meydana getirebilirsiniz. Bu zararlar arasında; büyük veri kayıpları, harddiskin yanması ve bilgisayarın diğer aksamlarının zarar görmesi gibi ciddi kayıplar bulunmaktadır. 

Harddiskten Ses Gelmesi Sorunu Çözümü

Elektrik kesintileri ve buna bağlı sorunlar nedeniyle okuyucu ucunun kırılması, harddiskin yere düşmesi sonucu fiziki darbe alması, USB disklerin güvenli çıkış yapılmadan çıkarılması gibi durumlarda Harddiskten ses gelmesi olağandır. Peki bu sorun nasıl tamir edilir?

Harddisk hatalarını anlamanın en iyi yolunu yukarıda ele almıştık. Harddiskten ses gelmesi… Bu işaret sonrası yapılacak basit bir incelemede eğer sorun söz konusu ise hiçbir şekilde hard diske müdahale etmeden alanında uzman kişilerden destek alınmalı ve kurtarma işleminin, profesyonel veri kurtarma cihazı kullanılarak yapıldığından emin olmalısınız. Aksi halde sorununuzun çözülemeyeceği gibi bilgisayarınızda bulunan veriler, geri dönüşü olmayacak şekilde silinecektir.

Eğer sorununuz aşağıdaki videodaki gibiyse, uygulanan işlemleri adım adım tekrarlayarak sorununuzu destek almadan çözebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki veri kaybı yaşanma riski kendi yaptığınız uygulamalarda her zaman bulunmaktadır.

Harddiskten Neden Ses Gelir?

Harddiskten ses, kullanıma bağlı yıpranlamar nedeniyle çıkmaktadır. Ancak sesin beraberinde donmalar ve kasmalar yaşanıyorsa harddisk arızasının olduğuna emin olabilirsiniz. Bu arızalar genellikle elektrik kesintileri sonucunda oluşmaktadır.

Harddisk Neden Cızırtı Yapar?

Elektrik kesintileri sonrasında PSU’den gelen düzensiz voltajlar, Harddiskten ses gelmesine ve bir arıza oluşmasına sebep olabilir. sebebi ile HDD’niz de hasar oluşmuş olabilir. Bu tür cızırtıları ciddiye almalı ve uzman kişilerden destek almalısınız.

Bu yazımızda sizler için Harddiskten Ses Gelmesi hakkında bilgilere değindik. Kripto Coin Haberi ve daha fazlası için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

5/5 - (26 Oy)
Yorum yapın

sdbitcoin.org, kripto coin piyasasındaki önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmaktadır. Kripto coin haberlerini anında öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayınız.