Phonk Nedir?

Phonk Nedir? Sorusu son yıllarda müzik dağarcığının gelişmesiyle beraber sıkça cevap aranan bir soru haline gelmiştir. Phonk, 90’ların Memphis rapinden ilham alarak oluşturulmuş bir yer altı hip-hop/tuzak müziği tarzıdır. Hip-hop alt türü olan phonk, ortaya çıktığı platform olan SoundCloud ile özdeşleşerek 2010 yılına kadar süratli bir şekilde gelişim gösterdi. Daha sonrasında ise birçok müzik platformunda yerini alarak günümüze kadar ulaştı.

Phonk Nedir? Phonk’u Kim Buldu?

Phonk Nedir? sorusundan ziyade Phonk’un öncüleri daha çok önem ifade etmekdir. Zira geçen yıl 2,3 milyondan fazla takipçi toplayarak Spotify’da en hızlı büyüyen çalma listesi olma ünvanına sahip olan Phonk, Sadece geçen ay boyunca %30 büyüyerek milyonlarca kitleye hitap etmeye başladı. Phonk’un önülerinden olan DJ Yung Vamp , Soudiere ve DJ Smokey’nin de bunda katkısı azımsanmayacak ölçüdedir.

Phonk ve TikTok

TikTok, Phonk’u var olduğu formdan bambaşka bir düzeye taşıdı. Ancak bundan önce Ryan Celsius gibi DJ’ler ve küratörler, müzik stilini daha yüksek bir düzeye çıkarmak için neredeyse diğer tüm sosyal medya platformlarını kullandı. Ancak hiçbirisi TikTok kadar etkili olmadı.

TikTok, Phonk Nedir? diyen milyonlarca kullanıcısına yanıt verdi ve bu yer altı hip-hop/tuzak müziği tarzını viral yaparak bir ana akım haline getirdi. O günden bu yana #phonk hashtag’i 5.4 milyar kez görüntülendi. 90’lı yılların başlarında ve 2010’un ortalarındaki gelişimine kadar Phonk uzun bir yol kat etti, ancak öyle anlaşılıyor ki yolculuğu daha yeni başlıyor.

Phonk Neden Bu Kadar Popüler?

TikTok’un haricinde Phonk’un bu kadar popüler olmasının bir diğer nedeni, insanların yeni müzik keşfetmesini kolaylaştıran Spotify, SoundCloud gibi müzik platformlarının önlenemez yükselişidir. Diğer bir faktör de, Phonk’u daha geniş bir kitleye ulaştırmaya yardımcı olan trap müziğinin popülaritesidir. 

Phonk Rap Söyleyen Sanatçılar Kimlerdir?

Phonk Rap Söyleyen Sanatçılar
Phonk Rap Söyleyen Sanatçılar

Türkiye’de Phonk Nedir? Sorusu milyonlarca merak edilirken bunu ortaya koyan ilk isim Şehinşah olarak bilinmektedir. Yurt dışındaki muadillerinin aksine Şehinşah, Phonk’u trap ile harmanlayarak bambaşka bir stil ortaya koymuştur. Yurtdışında ise başlıca Phonk sanatçıları şu şekildedir;

  • MoonDeity, 
  • Kordhell, 
  • INTERWORLD, 
  • KUTE, DJ Screw, 
  • X-Raided, DJ Spanish Fly, 
  • DJ Squeeky, 
  • FindMyName, 
  • PlayaPhonk, 
  • CORPSE.

Bu yazımızda sizler için Phonk Nedir? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Kripto Coin Haberi ve daha fazlası için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer başlıklar.

5/5 - (33 Oy)
Yorum yapın

sdbitcoin.org, kripto coin piyasasındaki önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmaktadır. Kripto coin haberlerini anında öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayınız.