Bitcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Bitcoin analizi yapmak için dikkat edilmesi gereken birçok farklı önemli unsur bulunmaktadır. Bitcoin analizi son zamanlarda yatırım yapan ya da yatırım yapmayı düşünen kişiler tarafından sıkça merak edilen ve sıklık ile araştırılan bir konudur.

Bitcoin analizine başlamak için öncelikle teknik piyasa analizi konusuna hakim olmak gereklidir. Aynı zamanda da temel kavramlara ve kripto paralar hakkında detaylı bilgiye sahip olunması gereklidir. İlk etapta teknik analiz hakkındaki genel fikirler öğrenilip, çizgilerin oluşturulması gereklidir. Bu çizgiler de kripto para biriminin geçmiş zamanlardaki değerlerine göre oluşturulurlar. Bu sayede para biriminin gelecekteki değer değişimini öngörmek mümkün olmaktadır. Analiz konusunda uzmanlar tarafından önerilen en önemli nokta kişilerin kendi analizlerinin kendilerinin yapması ve yatırımlarını da bu analizlere göre yapmalarıdır.

Bitcoin Analizi Neye Dayanmaktadır?

Bitcoin Teknik Analiz
Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin analizinin temeli teknik analiz işlemlerinin temeli olan Dow Theory’e dayanmaktadır. Bu analiz tekniğinde öncelikli olarak tüm olasılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu olasılıklar içinde de kripto para biriminin projesine dair güncellemeler, fiyat değişimleri ve arz talep miktarının incelenmesi gereklidir.

Kripto para birimlerinin analizi yapılırken bilinmesi gereken önemli noktalardan biri de kripto para borsasında meydana gelen değişimlerin hiçbirinin tesadüfi olmadığıdır. Kripto para biriminin yükseliş ya da düşüş trendinin yönünü incelemek ve ona göre tahminde bulunmak kişilerin kâr etmesindeki en önemli unsurlardan biridir. Bitcoin, tekerrür adı verilen tarihlerde eski dönemde görülen yükseliş ve düşüş trendlerini yaşayan bir kripto para birimidir. Bu sayede de paranın değer aralığını belirlemek mümkün olabilir.

Bitcoin Analizinde Trend Çizgi Takibi

Bitcoin analizinde trend çizgi takibi teknik analiz işleminin en faydalı ve en temel unsurlarından biri olarak bilinmektedir. Trend çizgi takibi, yukarı yönlü ve aşağı yönlü çizgilerden oluşmaktadır. Bitcoin analizi trend çizgisinin yönüne göre yapılarak bu analiz sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda yatırım yapılması en doğru işlem olarak uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir?

Trend çizgisi çizmek için titiz ve dikkatli davranılması gereklidir. Ancak titiz ve dikkatli davranıldıktan sonra faydalı olabilecek bir grafik çizmek mümkündür. Trend çizgisinin doğru bir şekilde çizilebilmesi için hangi parite ile BTC yatırımı yapıldığının bilinmesi gereklidir. Ayrıca çizilen çizgiler sonunda oluşturulan grafikteki mum modelinin üst noktaları da dikkatli şekilde incelenmelidir. Bahsi geçen noktalardaki en yüksek ve en düşük fiyatlı seçimler görüntülenmelidir.

Daha sonra da yukarı yönlü ve aşağı yönlü trendlerin tespit edilmesi için mum şeklinin üstündeki noktalar üzerine uzun çizgiler çizilmelidir. Bu çizilen çizgiler iki yönlü model üzerinde incelendiği zaman Bitcoin hakkında bilgi verir. Ortaya çıkan grafiğin sağ ve sol konumuna denk gelen fiyatlar yükselişte ve düşüşte olan trendler hakkında bilgi verirler. Bu sayede de Bitcoin geleceği üzerinde tahmin yapılabilir. Aynı şekilde trend çizgileri Altcoin analizine yaparken de sıklıkla başvurulmaktadır.

1) Direnç Trend Çizgisi

Direnç Trend Çizgisi
Direnç Trend Çizgisi

2) Destek Trend Çizgisi

Destek Trend Çizgisi
Destek Trend Çizgisi

Bitcoin Analizinde İşlem Hacmi

Bitcoin Piyasası İşlem Hacmi Örneği
Bitcoin Piyasası İşlem Hacmi Örneği

Bitcoin analizinde işlem hacmi sayesinde meydana gelebilecek sahte kırılmalar önceden fark edilerek yatırımlar bu duruma göre yapılabilir. Eğer parite üzerinde ani bir düşüş ve ardından da hızlı bir yükseliş bulunmakta ise, sahte kırılmanın varlığı söylenebilir. İşlem hacmini ve uyumsuzlukları tespit etmek için ise analiz aracından OBV indikatörünü kullanabilirsiniz. Eğer kullandığınız bir analiz aracı bulunmuyorsa TradingView‘i şiddetle tavsiye ederiz.

Bitcoin Analizinde Hareketli Ortalama

Hareketli Ortlama (MA)
Hareketli Ortlama (MA)

Bitcoin analizinde hareketli ortalama da Bitcoin fiyatının yükselişini önceden tespit etme imkanı tanıyan bir analiz türüdür. Hareketli ortalamanın tespit edilmesi için paritenin son on gündeki fiyat grafiği ele alınır. Kapanış fiyatları not edilir. Ardından da elde edilen fiyatların ortalaması alınmalıdır. Ayrıca grafiğin de ayrı olarak ele alınması analizin sağlığı açısından faydalıdır. Bitcoin analizi son derece dikkatli şekilde yapılması gereken ve doğru yapıldığı takdirde kişilere kâr sağlayan önemli bir unsurdur.

Bu yazımızda sizler için Bitcoin Analiz hakkında bilgiler verdik. Kripto Coin Haberi ve daha fazlası için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Bitcoin ilgili inceleyebileceğiniz diğer başlıklar.

5/5 - (4 Oy)
Yorum yapın

sdbitcoin.org, kripto coin piyasasındaki önemli haberleri doğru ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmaktadır. Kripto coin haberlerini anında öğrenmek için bizi takip etmeyi unutmayınız.